A macskák meglehetősen érzékeny állatok, és a környezetükben lévő, illetve az abban bekövetkező változások hatására frusztráltak lehetnek. Fontos elkülöníteni, hogy a stressz nem egyenlő a félelemmel. Ebben a cikksorozatban a stresszt és annak hatásait fejtjük ki a macskák szervezetére.
A stressz, mint evolúciósan kialakult válaszreakció alapvetően hasznos, hiszen hozzásegíti az élőlényeket az életben maradáshoz, a hasznos stresszt eustressznek nevezzük; erre példa, ha egy prédaállat észreveszi a rá leselkedő ragadozót és elmenekül. Az eustressz hozzájárul a jobb teljesítmény eléréséhez. Káros stresszről akkor beszélhetünk, amikor szervezet már nem képes a szituációnak megfelelő választ adni, ennek a neve: distressz. A mindennapi nyelvben a stressz szó terjedt el, ami egyértelműen a negatív megközelítése a dolgoknak; gondokat, problémákat jelöl.
A macskákat sokféle stressz érheti nap mint nap, ezek lehetnek: költözködés, új lakótárs, másik állat, esetleg új állat, hangos zajok, szomszédok, vendégek a lakásban, kisbaba születése. A stressz jeleit kifejezetten nehéz észrevenni kedvenceinken, ugyanis a macskák ősi tulajdonsága, hogy elrejtenek minden gyengeséget. Ha azonban tudjuk, hogy mit figyeljünk egyszerűbb dolgunk lehet, és minél hamarabb megoldjuk a fennálló problémát, annál jobb.
Jelek:
- Hasmenés
- Hányás
- Túlzott tisztálkodás, szőrhiány
- Csökkent étvágy
- Furcsa dolgok, tárgyak lenyelése
- Letargia
- Többet alszik, mint szokott
- Rossz szőr minőség
- Folyamatos nyávogás
- Bútorok túlzott kaparása
- Alomtálcán kívül ürít
- Sokat bujkál; többet, mint szokott
- Súlyváltozás: testsúly növekedés vagy csökkenés
- Nem / kevesebbet játszik
Ahhoz, hogy mindezt meg tudjuk ítélni, fontos, hogy ismerjük a cicát és annak normál viselkedését. Stresszmentes környezet nem létezik, de mindenképpen igyekeznünk kell, hogy minél jobb és nyugodtabb környezetet tudjunk biztosítani a cicánknak.
Tippek, a nyugodtabb életért:
Javasolt ellátogatni az állatorvoshoz, ha probléma van a macska egészségével pl. hányás, hasmenés, súlyvesztés, csökkent étvágy, nem megszokott ürítési szokások; ugyanis a háttérben gyakran megbújik valamilyen elváltozás. A stressz következtében sajnos rengeteg megbetegedés kialakulhat, de ezekről a következő cikkeben olvashatsz majd.
Ha bármilyen okból is, de hosszabb időre elutazol, és azon gondolkozol, hogy kire bízd a macskádat/macskáidat, és eszedbe jut a például egy panzió, mindenképpen mérlegeld, hogy ez mekkora stresszel járna a cicád életében.
Sokkal megbízhatóbb és stresszmentesebb, ha képzett Petwisecare szittert választasz. Szittereink a legjobb tudásuk szerint és odaadással vigyáznak a rájuk bízott állatokra, hogy Te nyugodt lehess, míg távol vagy.